„Правото на добро управление все още стои само на хартия”, заяви омбудсманът на Република България Гиньо Ганев по време на организираната от институцията конференция на тема „Правото на добро управление - отвъд пожеланията и декларациите (децентрализация, прозрачност, отчетност)”, която се проведе днес в зала 6 на НДК. „Съществува такава сентенция, че политиката променя живота на гражданите, но аз смятам, че гражданското общество трябва да променя политиката”, допълни г-н Ганев в уводното слово на дискусията.
Поводът за свикването на конференцията бе представянето на годишния доклад на омбудсмана, а няколко основни акцента от него бяха дискутирани заедно с поканените представители на законодателната, изпълнителната и съдебната власт, на неправителствени организации и синдикални структури, кметове и областни управители, социолози, политолози, юристи и др.
Сред основните теми на дискусията бяха децентрализацията на местната власт и способността на местните органи да посрещнат увеличените си правомощия и отговорности. Проблемна област според доклада на институцията е и администрацията на съдебната власт, която, съдейки по множеството жалби на граждани, може да бъде дадена като пример за лоша администрация.
По време на дискусията бяха представени социологически проучвания относно корупцията в държавната администрация. Маргарита Боева от агенция "Ноема" обяви, че 35% от гражданите са се сблъсквали с корупционни практики в администрацията. При 5% от случаите гражданите не са получили исканата от тях услуга. Васил Тончев от "Сова Харис" обяви, че при 25% от предоставените медицински услуги, гражданите са били принудени да доплащат допълнително на ръка. Според социологическите изследвания, като цяло, институцията на омбудсмана се ползва с доверието на обществото, като според агенция „Ноема” близо 30% от гражданите и 95 % от администрацията знаят за съществуването на институцията у нас, но част от тях признават, че не са изцяло наясно с дейността й.